Charakter kartouzské kočky

Tamiko Tauri dumající Kartouzská kočka nás uchvátila především svou klidnou, nekonfliktní a přemýšlivou povahou. Nečekejte od ní, že se bude honit za hračkou do roztrhání těla. Po chvilce zájmu začne zjišťovat, jak že to vlastně celé funguje a že na konci té hračky je ruka a ta ruka patří vám. Poté začne vymýšlet „workaroundy“. Je docela dobře možné, že na konci zjistíte, že si nehrajete vy s vaší kočkou, ale ona s vámi.

Roztomilý je u kartouzek také způsob, kterým hlásí, že se chystají něco udělat. Takže víme dopředu, že se Arčík chystá vyskočit na stůl, přeskočit z opěradla křesla na knihovnu nebo sleduje za oknem hmyzáka, který ho neskutečně irituje. Svůj úmysl téměř vždy ohlásí na kocoura nečekaně jemným, až kotěcím mňouknutím. Zvukový projev kartouzské kočky je obecně velice klidný, zřídkavý a povětšinou libozvučný. Naši modráskové si dokonale osvojili a dovedli do dokonalosti umění, dělat, že na daném místě vůbec nejsou a pokud se někde něco stalo, rozhodně s tím nemají nic společného. V těchto případech leží kocour metr od místa incidentu s nezúčastněným výrazem a v poloze „už hodinu jsem se ani nepohnul“, zatímco burmilka zběsile prchá pryč, ať už v něčem tlapky měla nebo ne.Kartouzský kocour Archibald - Burmilka Ally

Než by se po vás kartouzka ohnala, to raději odejde pryč. Ideálně někam, kde na ni nebudete moci dosáhnout a pokud už jí odchod nevyšel, potom se zaraženým výrazem strpí veškerá příkoří, která na ní hodláte spáchat. Mimochodem, kartouzké kočky mají velice jemný jazýček (narozdíl od burmilky, která ho má jak smirkový papír a její projevy lásky občas opravdu bolí, o to raději ho však používá).

Kartouzská kočka je parťák do nepohody. Parťák, který pobývá ve vaší blízkosti, nenápadně na vás dohlíží a když jde do tuhého, skočí na vás a po intenzivním přešlapování se na vás uvelebí. Není to kočka, která miluje nošení a tahání, ale pokud si to budete přát, strpí i to, aby vám udělala radost. Má ráda svůj klid a stačí jí, když ví, že jste poblíž. Potom vám s chutí zalehne přezůvky a spokojeně na nich usne nebo si vám lehne těsně za nohy a vy se následně bojíte pohnout, abyste na ni nechtěně nešlápli. A když nevyjde ani jedno, alespoň vám přehodí ocásek přes ruku nebo nohu, abyste věděli, že ona je tam přece s vámi. Bude vám ráda asistovat při všech činnostech. Ráda usměrní klubíčko při pletení, uklidí papírky, které zrovna k něčemu nutně potřebujete nebo se nechá zavřít do skříně, odkud jste právě něco vyndali. V žádném případě to není agresivní ani útočná kočka. Je to klidná síla, která vás nikdy nezklame a nepřestane milovat.

Kartouzský kocour Archibald ležící, snící