Deník alchymisty

  1. 2021
   Již nějaký ten čásek se nám doma prohání bezmála rychlostí světla více než kilo odčerveného modrého katouzského. Tento týden také byla pro modruchouna doručena zásilka nejvyšší důležitosti a to oficiální agentský průkaz.
   Výcvikem mrňavého šikuly byla pověřena agentka Móňa, která se (i přes svůj nízký služební věk) díky svému zodpovědnému přístupu, chování a píli propracovala téměř do středu kruhu důvěry velkých hlav. V podstatě se dá říci, že prcka vzala pod svá ochranná křídla, tedy pod své ochranné maxi modré tlapy a seznamuje ho se vším, co potřebuje vědět a co by se mu mohlo v budoucnu při nebezpečném povolání modrého agenta šiknout. Již nyní se však jasně ukazuje, kterým směrem je nutné výcvik malého agenta zaměřit. Bubín se specializuje na akce ve velmi vysokých výškách, v podstatě jde cestou „no vertical limit“. Další jeho úžasnou dovedností je bleskové očíhnutí situace a okamžité napodobení čehokoliv, co před ním někdo ze starších agentů předvedl. Přepadení ze zálohy a pacifikace končetin nepřítele jsou jen třešinkou na dortu jeho klubajících se agentských schopností. Velkou zásluhu na jeho precizním výcviku má kromě agentky Amonet i Tamča, která mu ochotně slouží jako makiwara při tréninku zabijáckých bojových technik.
  1. 2021
   Alchymističtí arduinští agenti dnes slaví své třičtvrtěročiny. Ačkoliv veškerou dokumentaci směřující do centrály alchymistické organizace posílají prostřednictvím nic netušících spojek, případně ji ukládají do mrtvých schránek, uvolili se u příležitosti náboru a zácviku nového modrého agenta ke zveřejnění svých „oficiálních“ civilních fotografických portrétů, aby se mohl inspirovat a zdokonalit ve svých schopnostech mistrné manipulace, splynutí s prostředím, maskováním a prostě vším, co souvisí se schopnostmi vytvoření si dokonalé nenápadné identity domácího ňufáčka.
   Ve skutečnosti je revír modrých agentů neomezený a jejich tlapková rychlost je vražedná. Jejich protivníky jsou zavřené dveře, vlezlí hmyzáci, nepřehledný terén plný zmačkaných papírků s šiframi, které potřebují přeložit, a protřelí agenti provokatéři povrkávající za nerozbitnými skly jejich tajných skrýší.
   Adora Belle Chartreux - 9 měsíců Angua Chartreux - 9 měsíců Anubis Chartreux - 9 měsíců Amonet Chartreux - 9 měsíců
  1. 2021
   Malý modrouš se již nějakou dobu může pochubit zářivými fampýřími a orčími tesáčky, které zdatně testuje na trpělivé Tamče nebo na našich prstech a jiných dostupných částech těla. Brusík je velký cestovatel, čímž dohání k zoufalství Tamču, která by ho měla nejraději na jednom místě a spokojeně ho pulírovala. Ovšem malému rebelovi se to příliš nelíbí a jakmile povolí tlak mamčiny tlapky, prcek s mrukotem vyrazí a mizí v nedohlednu. Potom Tamča prochází místnosti a volá malého nezbedu, který se jí ovšem schovává a má z toho ještě neskrývanou srandu. Používání záchůdku již dávno odkoukal od Tamči a ostatních kočičáků, takže jakmile se ozve volání přírody, vyrazí mrňous z místa, kde se právě nachází jako když do něj střelí a utíká k záchůdku, aby udělal co je potřeba. Prcka se ujalo celé společenství modré tlapky a pokud náhodou Tamča někde usne a prcek využije příležitosti a vypaří se, nastoupí Pirča, Eros nebo Móňa, aby na mrňouse dohlédli. Většinou však když mrňous někde něco zkoumá nebo kutí, dohlíží na něj rovnou tři chrliče v podobě našich modrých kočičand. Bubín je zvědavý jako malý opičák a ačkoliv je rozvážný a opatrný, tak musí vše prozkoumat a rozhodně se ničeho nebojí. Nevadí mu zvuk domácích spotřebičů a je tedy zjevně na čase zahájit křest hudební těžkotonážní produkcí.
   Brusík má také novou přezdívku - „Jezdec na medvědovi“ nebo „BearBuster“ (upozorňujeme, že prckovi ani medvědovi nebylo při pořizování fotografického materiálu ublíženo a vycházelo ze svobodné vůle obou zúčastněných). Jakmile mrňous kápnul na to, jak na toho velkého kámoše vylézt, už je na něm každou chvíli. Ještě, že zarážkový medvěd má svatou trpělivost a proti prckovým horolezeckým výstupům nikterak neprotestuje.
   Bruce Chartreux - BearBuster Bruce Chartreux - BearBuster
  1. 2021
   Mrňous již před nějakou dobou rozšířil své pole působnosti nejenom o porodní maxi box, ale podniká expediční výpravy i do blízkého okolí. Nejvíce času tráví průzkumem terénu, bojem s dekovou chlupatinou a maskováním se jako červík pod lehkými kulatými polštářky. Jeho zpočátku nejistý námořnický krok získal na jistotě a když to prcek rozjede, běhá jako čamrda, navíc s aktivní vztyčenou ocáskovou anténkou. Agentka v záloze Tamča je s ním téměř nepřetržitě a když se ti dva začnou domlouvat na dalším postupu akce pro den či noc, tak je to jako tajná kočičí morseovka. Prcek také zkouší bojové techniky a vzhledem k nedostatku rovnocenných soupeřů si jako cíl svého snažení vybírá mámin ocas, tlapky nebo uši. Veškeré jeho snahy končí poctivým umytím celého pidi kočičáka a to téměř vždy, jakmile se přiblíží na dosah máminých tlapek. Je tedy jisté, že ten mrňous bude vždy čistoskvoucně čistý a jako ze škatulky.
  1. 2021
   Jednomužnému vrhu B byl na setkání nejvyššího alchymistického vedení přidělen krycí název Barachiel.
   Nejvyšší vedení rovněž rozhodlo o založení nové tajné složky pro nového agenta. Po přednesení několika návrhů a uskutečněném hlasování bylo jednomyslně odsouhlaseno, že mrňavá modrá metalácká mánička nemůže mít jiné agentské jméno než Bruce DCKNSN.
   Mrňous má v rámci vrhu B založenou svou privátní stránku s fotogalerii.
  1. 2021
   Malý modrý akční vrtil a plazivec se dnes rozhodl podívat na svět velkýma modrýma kukadlama. Móňa už se zjevně nemůže dočkat až prcek povyroste, aby ho zasvětila do všech tajů kotěcích lumpáren a vzala ho pod ochranu svých „big sister“ modrých pacek.
  1. 2021
   Mrňousovi je právě jeden týden a přísun výživného kartouzského mléčného shaku dělá zjevně divy, protože aktuální váha modrého kulišáka je 178 g.
  1. 2021
   Konečně to vypadá, že jak snaha mrňouse, tak naše slaví úspěch. Po třech dnech krmení malého prcka v pravidelných dvouhodinových denních i nočních intervalech, neustálé stimulaci, masáži, vyzkoušení možného i nemožného se mléčný bar pro modrého pijana konečně otevřel. Tamča se hrozně moc snaží a malému mrněti svou téměř neustálou přítomností vynahrazuje chybějící společnost malého sourozence.
  1. 2021
   Tamča spolu s Bandiťákem se stali hrdými rodiči malého modrého prcka. Celá tato „téměř tajná kočičí akce“ bylo poněkud nečekaná a ne úplně jednoduchá. Tamčina březost byla po docela dost dlouhém období říje neříje takovým trochu nečekaným překvapením. Při kontrole na ultrazvuku ovšem přišlo další překvapení, to když nám překvapený (a to už je co říci) pan veterinář sdělil, že Tamča čeká dvojčata a to rovnou jednovaječná (tj. oba prckové v jednom plodovém obalu a vyživovaní jednou placentou). Na překvapení přecházející do profesionálního nadšení, jakáže to je raritka jsme reagovali poněkud skepticky. Přeci jenom se nám hned v hlavách rozezvonily varovné zvonečky. Resultát byl ovšem jasný hned, bude nutný císařský řez, protože jinak se bratři v triku prostě nemají šanci dostat ven. Další ultrazvuk o několik dní později ukázal, stejně jako ten první, dvě vzorově bijící srdíčka. V den kdy došlo na císařský řez ultrazvuk v první chvíli neukázal žádnou srdeční aktivitu, což nás tři přítomné proměnilo ve tři úctyhodné solné sloupy. Jakmile po chvíli zazněla slova „mám srdce“, tak už šlo vše ráz na ráz. Bráškové byli skutečně echtovní jednovaječná dvojčata a ultrazvuk ohledně jejich srdíček bohužel nelhal. Zatímco se pan veterinář staral o Tamču, my jsme sušili a stimulovali modrého mrňouska, který začal během chvilky remcat a pokňourávat. Porodní váha modrého klubíčka byla 76 g. A aby nebylo všemu konec, tak to zatím vypadá, že Tamčin mléčný bar ne a ne otevřít malému mrněti pípy.
   Bruce Chartreux - freshly born

   Již delší dobu jsme přemýšleli o tom, že necháme Taminku vykastrovat. Důvodů pro toto naše rozhodnutí bylo vícero a všechny jsme je pečlivě a dlouho zvažovali a přehodnocovali. Nakonec jsme se rozhodli, že k tomuto kroku přistoupíme a to i z toho důvodu, že bychom rádi v našem chovu pokračovali (pokud to tedy bude možné) s jinými liniemi a vzhledem k tomu, že Tamča musela stejně podstoupit operativní zákrok tak jsme ji současně s císařským řezem nechali tedy nakonec i vykastrovat.
  1. 2021
   Prostřednictvím obrazového materiálu se průběžně dovídáme o stále se zdokonalujících se schopnostech našich agentů. Agenti rozhodně dbají na stále se zvyšující nároky na jejich fyzickou i psychickou aktivitu. Kromě aktivní práce v oblasti pronikání do tajů informačních technologií a odkoukávání informací ze všech dostupných elektronických zařízení nezanedbávají ani svou fyzičku. Lezení pro kočičích stromech, policích, skříních, horních hranách dveří nebo zádech se pro ně stalo již naprostou rutinou.
   Ve skákání na záda je ovšem zřejmě naprostým lídrem naše Móňa. Protože je to zvědavka zvědavá, využívá této příležitosti také k tomu, aby mohla s některou z velkých hlav čumákovat do skříní nebo poliček, kam se jinak moc dostat nedá a objevovat tak nová zákoutí, která jsou jí běžně odepřena. V poslední době své skoky na ohnutá nebo i rovná záda naštěstí vylepšila do té míry, že již velké hlavy nevypadají jako kdyby se po jejich zádech pravidelně proháněl vertikutátor, případně byly vyznavači flagelantství.
   Bohužel se nám však doma rozmohl jeden takový nešvar. Začalo to postupně, když velké hlavy nemohly najít malé drobnosti - víčka od tužek nebo flashek, krytky kamer z noťasů, víčka od čehokoliv, která zůstala pár vteřin bez dohledu, gumičky do vlasů atd. atd. Postupně došlo na základě nejrůznějších indicií k vyloučení jak Elinky, tak také Eroska a Tamči. Podezření hraničící s jistotou tedy padlo na Pirču, která se občasnými drobnými krádežemi proslavila již ve svém útlém mládí. Ovšem s tím, jak v Móně vidí růst svého zdatného nástupce, dosáhlo její na chvíli utlumené umění momentálně téměř gigantických rozměrů. Móňa vedena jistou modrou tlapkou své matky začala nejdříve zlehka krádežemi ubrousků, papírových kapesníčků či brček. V současné době patří tyto dvě modromily mezi hlavní členky organizované skupiny odkláneček čehokoliv, co má potenciál vejít se do tlamky nebo spíše být rychle odpálkováno rychlými modrými tlapkami. K jejich škodě jsou však místa, kde dochází ke koncentraci odkloněných drobností již s jistotou identifikována a pravidelně vybírána, aby mohl být jejich obsah bezodkladně navrácen právoplatným vlastníkům.
   V neposlední řadě jsme zjistili, že našemu kočičímu komandu budeme muset asi vybudovat speciální běžeckou, lezeckou a opičí dráhu. Pravidelně se totiž celým bytem prohání duo Móňa - Pirča, Móňa - Eros nebo celé rodinkové trio Eros - Pirča - Móňa a my pak sotva stačíme uhýbat modré smršti ženoucí se se zdviženými ocasy v jednu chvíli jedním a ve druhé zase opačným směrem. Dveře a šatní skříně pak často slouží jako odrazové plochy při vybírání ostrých zatáček a zkracování si cesty vzduchem. Často jsme do této hry zapojeni také my, protože speciálně toto rodinné uskupení miluje hru na číhanou, schovávanou a následný zběsilý úprk když na ně někdo z úkrytu „vybafne“.
  1. 2021
   Naše béžové třeštidlo burmilka Elinka dnes slaví své 11. narozeniny. Přejeme jí mezi modrým komandem hodně duševního klidu a hlavně pevné zdraví.
   Burmilla Ally 11. narozeniny Burmilla Ally 11. narozeniny

   Došlo k zásadnímu odhalení. Móňa je se svými zvukovými projevy ve všem naprosto nevinně. Podrobným a důkladným zkoumáním bylo zjištěno, že ta malá mrňavka napodobuje zvuky, kterými na ni občas promlouvá jedna z velkých hlav. Vzhledem k tomu, že se tyto promluvy nápadně podobají projevům kočičáka z Káti a Škubánka, tak už víme, proč to malé modré stvoření s námi komunikuje svým srandovně skřiplavým hláskem. Móňa si nás prostě zařadila do škatulky „ti, co tak divně mňoukají, ale co nadělám, když se s nimi chci domluvit“.
  1. 2021

   Veselé a požehnané Velikonoce přejí Alchymisté.

   Amonet

  1. 2021
   Agenti již téměř dva měsíce působí na jimi zabraných přátelských územích a pečlivě vykonávají úkoly, které jim byly vedením tajné alchymistické organizace svěřeny. Ačkoliv jsou veškeré osobní údaje agentů uloženy v tajných složkách s pečetěmi a velkými nápisy „Top secret“ v nedobytných trezorech, přesto došlo k záhadnému úniku informace, že agenti právě dnes oslavují svá půlroční výročí. Do virtuálního éteru také uniklo několik fotografií zachycujících agenty v jejich civilních rolích domácích roztomilých mazlíčků. Nicméně madam „P“ se za pomoci pana „E“ podařilo zabránit nejhoršímu tím, že po shlédnutí inkriminovaných fotek se dané zobrazovací zařízení automaticky zničí za 5 sekund. 5 ... 4 ... 3 ....
   Arduin - Adora Belle Blue Alchemist Arduin - Angua Blue Alchemist Arduin - Anubis Blue Alchemist Arduin - Amonet Blue Alchemist
  1. 2021
   Modří agenti pravidelně posílají prostřednictvím svých mluvčích a soukromých fotografů textovou i obrazovou dokumentaci do hlavního sídla alchymistické organizace. Jsme strašně moc rádi, že díky těmto zprávám, fotografiím a videím můžeme vidět jak mrňousové krásně rostou a jaké zažívají se svými parťáky veselé historky v každodenním životě.
   Amonetka zjevně pochytila to nejlepší od svých rodičů, takže postupně zjišťujeme, co vše jí Pirča naučila a co jí zatím nenaučila nebo neukázala, na to Móňa častokrát už kápla sama. Hlášky „no jo celá maminka/tatínek“ pronášíme téměř každý den. Ale na druhou stranu je to úžasné, vidět v Amonetčiných gestech a výrazech chvíli Pirču a chvíli zase Erose. Elinka i Tamča vzaly Móňu za svou a často se s ní honí, olizují ji a s velkou pečlivostí o ni pečují. Ovšem přeborníkem v kočičích honičkách je Eros, který se s Amonkou prohání po celém bytě a chvíli s mrukotem prchá Móňa a chvíli zase Bandiťák. Amonetka také miluje všechny možné hračky, lovení udiček a vytahování míčků z různých schovávaček. Je také přebornicí v kradení a porcování papírových kapesníčků a sledování tekoucí vody z kohoutku. Ovšem jinak je to kecka ukeckošená a všechno musí pravidelně komentovat svým roztomilým hláskem zatím stále trochu znějícím jako malé skřipky.
  1. 2021
   Agenti prostřednictvím tajných šifer pravidelně posílají do centrály tajné organizace zprávy o svém působení na přátelských územích včetně tajně pořízené obrazové dokumentace. Zdá se, že civilisté nemají o jejich tajných úkolech nejmenší ponětí a asistují jim při opakovaných průzkumech terénů. Rovněž jim kontrolují zásoby a podávané porce výživné agentské stravy, aby nedošlo k otravě agentů a bedlivě hlídají, aby nedošlo ke kontaminaci vodních zdrojů. Agenti testují schopnosti a bdělost civilistů ukrýváním drobných předmětů. Modří agenti rovněž se zájmem asistují u běžných činností místních obyvatel i u jejich pracovních aktivit. Všichni agenti bez rozdílu přijali nová území za svá a od první chvíle je se sebejistotou sobě vlastní neustále prozkoumávají. Samostatnou kapitolou je jejich dohledová činnost, kdy se vyskytují vždy v blízkosti civilistů a také je velice důležitá aktivita vrnivo-podprahová, kdy se snaží původnímu osazenstvu podsunout myšlenku, že jsou to jen neškodná a hrozně moc roztomilá vrnivá koťátka.
   MV
   Použito s laskavým svolením autorky, originál se nachází ve vlastnictví chovatelské stanice Blue Alchemist, CZ
  1. 2021
   A teď trochu nealchymisticky vážně. Jsme neskutečně šťastní, že jsme pro naše mrňata našli bezvadné parťáky, kteří s námi měli trpělivost, dali nám svoji důvěru a pro modrouše připravili domovy plné lásky, pohody a porozumění. Jsme jim za to hrozně moc vděční a toto vědomí trochu mírní smutek z toho, že už doma ty malé prďoly nemáme. Velkým drsným hlavám se prostě stýská a agentka Amonet se musí safra činit, aby zastala činnost všech ostatních nepřítomných agentů.
   Arduin Arduin Arduin
   Arduin Arduin
   Použito s laskavým svolením autorů, originály se nachází ve vlastnictví chovatelské stanice Blue Alchemist, CZ
  1. 2021
   Posledním agentem, který byl v rámci operace „Přesun“ vysazen na přátelském území byla agentka Adora Belle. Rovněž agentka Adorka prošla na brífingu školením týkajícím se základní výbavy alchymistického agenta. Pan „E“ osobně výbavu několikrát překontroloval a teprve, když bylo vše odsouhlaseno a posvěceno rozhodnutím madam „P“, bylo vydáno povolení k zahájení této části operace. Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám byla agentka na místo určení dopravena za vysoce komfortních podmínek, aby bylo vyloučeno jakékoliv možné oslabení agenta v prvních dnech jeho působení na novém území. Po uskutečnění výsadku agentka Fída nenápadně oskenovala civilisty, kteří se v prostoru výsadku nacházeli, porovnala jejich biometrické znaky s těmi, které měla uložené ve své databázi a vydala se na průzkum členitého terénu. Agentka Fída byla pověřena speciálním úkolem. V současné době působí jako spící agent, k čemuž byla díky své neskutečné roztomilosti předurčena již v době zahájení výcviku agenta. Pozorovací činnost a reportování na základnu provádí samozřejmě nanejvýš nenápadným způsobem a pracuje také na vypilování absolutní závislosti místních civilistů na své osobě.
   Arduin - Adora Belle
  1. 2021
   Jako druhá v pořadí byla pro uskutečnění operace „Přesun“ určena agentka Angua. Také agentka Angua byla za přítomnosti pana „E“ a madam „P“ seznámena se svou výbavou modrého alchymistického agenta. Její cesta na přátelské území byla delší a vzhledem ke klimatickým podmínkách také trochu náročnější. Na základně došlo k poplachu, protože se zdálo, že celá operace byla vyzrazena a došlo k diverzní činnosti nepřátelských sil. Zprvu to vypadalo, že tyto záškodnické síly poškodily transportní vozidlo a operace bude muset být vedena náhradním prostředkem. Nakonec se ukázalo, že apokalyptické vozidlo stálo příliš dlouho v nečinnosti a bylo nutné obnovit jeho životní funkce. Toto byl jediný zádrhel v této části operace a výsadek nakonec proběhl rychle a bez jakýchkoliv dalších komplikací. Po vysazení na novém území agentka zkontrolovala místní civilisty, zda skutečně odpovídají těm, se kterými měla možnost se seznámit během procesu příprav a výběru vhodného místa výsadku a ihned začala s prohlídkou a zabezpečováním perimetru a kontrolou okolí z výškového bodu. Specialitou agentky Anžu je zajišťování osobní ochrany místního civilisty, vysoce kvalifikovaná práce s informačními technologiemi a pohyb v kybernetickém prostředí. I na její pravidelné zprávy čeká v hlavním šťábu nejvyšší vedení alchymistické tajné organizace.
   Arduin - Angua
  1. 2021
   Pro zahájení operace „Přesun“ byly nejvyšším vedením alchymistické tajné organizace určeny dny 5. - 7. 2. 2021. Malí agenti byli na celou operaci důkladně školeni a připravování již v průběhu předchozích měsíců a všichni procházeli náročným výcvikem, aby po vysazení v novém působišti byli schopni okamžitě plnit náročné úkoly, které jim byly přiděleny.
   Jako první si při tajném losování vytáhl nejkratší slámku agent Anubis The Legacy. Na přátelském území byl vysazen v pátek v odpoledních hodinách, za dodržení všech bezpečnostních a hygienických opatření a s nezbytným doprovodem. Přípravy na operaci „Přesun“ doprovázela také příprava základní výbavy pro malé agenty, kterou měl na starosti pan „E“. Agent Anubis se musel podrobně seznámit s veškerým vybavením a pan „E“ mu názorně představil veškeré funkce, které jeho výbava má. Vše samozřejmě probíhalo pod bedlivým dohledem madam „P“ a ostatních agentů. V orientaci na dosud nezmapovaném území těsně po vysazení agentovi Anubisovi pomáhali civilisté, kteří mu však nebyli neznámí a které měl možnost si již v průběhu akcí, které předcházely operaci „Přesun“ trochu oťuknout. Úkolem agenta Anubise je především proniknutí do jazykových znalostí místních civilistů, nenápadný odposlech informací a posílání zpráv na základnu, po zaučení ideálně v rodném jazyce madam „P“. Mezi další speciální dovednosti agenta Anubise patří vzhledem k jeho excelentním komunikačním dovednostem vytěžování informací ze všech místních obyvatel, kontrolování množství a kvality porcelánových nádob, průzkum v utajení a díky silným vibračně-vrnícím schopnostem také poskytnutí první pomoci v případě srdečních či jiných obtíží. Věříme, že agent Anubis řádně zúročí své nabyté zkušenosti i mimo své původní působiště na ústředí tajné alchymistické organizace.
   Arduin - Anubis The Legacy Arduin - Equipment inspection Arduin - Equipment inspection
  1. 2021
   Agentům jsme do arduinské sekce přidali další nášup fotek. Tentokrát má každý prťavec své vlastní pidialbum se sérií fotek. Také jsme na alchymistický kanál protlačili několik nových videí (tedy prozatím jen jedno, další budou v brzké době následovat), která zachycují modré agenty ve vzácných chvilkách, kdy nemusí zachraňovat svět a mohou si také trochu vydechnout a zarelaxovat.
  1. 2021
   Mrňata se projevila jako velcí ochránci životního prostředí. Veškeré krabice, které se k nám domů dostanou musí projít arduinským očistcem předtím než se díky kontejnerům na papír dostanou do recyklačního nebe. Každá krabice prochází důkladnou kontrolou, testuje se její odolnost nejprve ve složeném stavu, před cestou do kontejneru i ve stavu složeném, kdy krabice slouží jako kočičí předsíňový surf. Zoubky modrého komanda během očistce testují složení krabic a jejich prokusovou odolnost. Někdy je nutné otestovat i to, kolik modrých kožichů se do takové kartonové krabice najednou vejde, ideálně v době, kdy se velké hlavy snaží spokojeně spát spánkem nespravedlivých.
   Arduin Další z dovedností, kterou malí agenti získali je ovládání domácích spotřebičů. Na noční spouštění vysávacího robota už jsme si tak trochu zvykli díky kočičím dospělcům, kteří nám svého času celkem pravidelně působili noční šoky. Dnes v noci se mrňatům podařilo zapnout pauznutou „pradlenku Madlenku“. Holt dotykové displeje zřejmě ještě neumí rozeznat dotek lidského prstu od nezbedně šmátravé tlapky bratrstva kočičí pracky.
   Mrňousové také milují své malé rituály. Od doby, kdy se sami dokázali vyšplhat do postele, jsou pravidelnými nočními spolunocležníky velkých hlav. S tím jak prckové rostou, dochází k tomu, že se mění poměr, jak velký prostor zabírají velké hlavy a jaký mrňata. Velké hlavy teď leží jako dva zkroucené paragrafy, aby se malé kotěcí kožky mohly spokojeně rozvalovat. Ovšem každé ráno, jakmile se jedna z velkých hlav vypotácí z ložnice poté co překonala nástražná zařízení v podobě modrých ocásků, je z ní následována čtyřmi modrými nohsledy. S těmito je naprosto nezbytné provést v předsíni vítací rituál, s každým se pozdravit, pochválit ho za protažení o škrabadlo a také každého pochovat v ruce. Ve chvíli, kdy je tento rituál ukončen, vyskočí Amonetka nebo Anubis na hrb velké hlavy a naviguje ji do komory, aby tam vybrala něco dobrého na zub a rychle se s tím odebrala do kuchyně a co nejrychleji naservírovala chutnou krmi nedočkavým modrým kibicům.
   Arduin Arduin Arduin
  1. 2021
   Modří mrňousíci si našli novou zábavu. Misky jsou sice stále v kurzu, stejně tak, jako papírové krabice nebo jakékoliv papírky, víčka, brčka, tužky ... no prostě cokoliv, s čím se dá blbnout, honit to po podlaze, přetahovat se o to se sourozenci a nebo to odnášet do postele velkých hlav. Ovšem co je momentálně absolutní hitovka malých modrých pišišvorů je koupelna a především vana. Častokrát se tam nasáčkuje celá čtyřka, protože je to naprosto skvělé místo pro lovení modrých ocásků, zlobení ostatních modroušů, číhání a neustálé skákání tam a zase zpátky. Problém trochu nastává, když je vana obsazena některým z velkohlavých vorvaňů a navíc je ještě puštěná voda. Ani to však malé zvědavce neodradí, takže před vanou sedí v řadě vedle sebe duo, někdy trio nebo dokonce celé kvarteto vodních asistentů a přemýšlí, jestli je dobrý nápad se tam tak nějak decentně po kartouzovsku vtírnout. Většinou však stačí pár kapek odstřikující vody, aby se někteří jedinci otráveně odlouladi ke dveřím, odkud však i nadále pokračují v pozorování a přípravě na kotěcí salto mortale do vany, jakmile tam nebude tak narváno a zbytečně přemokřeno.
   Arduin Arduin
  1. 2021
   V sobotu vyrazilo holčičí komando k panu veterináři na kontrolu a vyndavání stehů. Angua i Adorka byly v naprosté pohodě a vše proběhlo rychle a bez jakýchkoliv zádrhelů. Amonetka tentokrát vyrazila také, protože byla posledním z modrých agentů bez mikročipu. Akce deanonymizace mrňavky proběhla během chvilky a Móňa si téměř ničeho nevšimla. Cestou domů potom celou dobu vyžadovala mokrý ručník na kebuli, prý aby nás nikdo nemohl vysledovat. Asi budeme muset trochu omezit to sledování filmů s „Árným“.
  1. 2021
   Malí modrásci, jmenovitě Adorka, Angua a Anubisek, se vydali k panu veterináři na naplánovaný zákrok, kastraci. Pan veterinář má s těmito zákroky u mrňousků bohaté zkušenosti a my jsme věděli, že u něj prckové budou v těch nejlepších rukách. Kočičáčci byli moc hodní a ničeho se nebáli. Po příjezdu od veterináře je Piruetka s Erouškem hned vítali, netrpělivě čekali až tříčlenné komando vypustíme z přepravky a potom je všechny očichali a pořádně olízali, aby prckové věděli, že už jsou zase doma. Malí hrdinové se museli pořádně posilnit a potom po chvilce nezbytného poletování všichni tři usnuli. Zdálo se nám, že více než prodělaná operace prckům vadilo, že byli ve spánku nezaměnitelně označeni čipem, což jejich pověsti nenápadných tajných agentů příliš neprospělo. Pokud vám nesedí počty mezi kočičáky, kteří byli u pana veterináře a celkovým počtem našeho kompletního kotěcího komanda, tak vám nesedí správně. Amonetka spolu s ostatními modrásky k panu veterináři nejela. Po dlouhém a důkladném rozvažování to zatím vypadá, že Amonka zůstane s námi doma.
  1. 2021
   Ačkoliv jsme to od poslední návštěvy veterináře přibližně před měsícem očekávali v podstatě každou chvíli a bojovali o každý další den spolu s Arčulkou jako lvi, tak tentokrát se Kočičí Smrť již nezakecal. Arčulka s ním odešel ve věku třinácti a půl roku. Arčík (Archibald I. Kartouzský) bude strážit cestu a svítit na ní těm, kteří ji budou jednou hledat.
   Ale ne hned ... ne hned.

PF 2021

  1. 2020
   Modří agenti vyrazili na svou druhou misi nazvanou „Cesta za včelkou Májou tam a zase nazpátek“. Přepravka úspěšně prošla zatěžkávací zkouškou a váhu čtyř dvoukilových pišišvorů zvládla na výbornou. ArduinModří kecálkové na sebe během cesty občas upozornili, abychom věděli, co že to vezeme za vzácný náklad a jinak byli klasicky vzorní a tichoučcí. Ty čtyři zvědavce bylo v ordinaci docela náročné udržet pohromadě na jednom místě, protože Anubisek měl v plánu prozkoumat nejbližší lékařské vybavení, Angua by se rovnou vydala na průzkum celé ordinace, Amonetka s Adorkou střídavě vylézaly a zalézaly do přepravky, protože jim to přišlo jako bezva zábava. Mrňata prošla opět lékařskou prohlídkou a následně dostala pigáro číslo dvě do modrých kartouzských kožíšků. Nakonec se jim v ordinaci tak zalíbilo, že jsme je museli po jednom našoupat zpět do přepravky, protože jinak vážně hrozilo, že se nám rozprchnou a vydají se zkoumat veškeré zajímavé věci, kterých bylo všude kolem plno. Po návratu domů se mrňata po úspěšně zakončené misi tradičně vydatně posilnila a po chvilce prohánění hraček, rodičů a sebe navzájem odpadla.
   Arduin

   Odpoledne pak ještě dorazila nová dodávka kočičích ňamek a vůbec všemožných veverčích zásob. Součástí bylo i nové kartonové škrabadlo s cinkajícími míčky. To minulé totiž došlo úhony, když na něj jedna z velkých hlav, v tomto případě spíše Big Foot, nechtěně šlápla, rozšlápla ho a totálně tím zkazila mrňatům zábavu. Takže velké hlavy pro sichr tentokrát objednaly škrabadla dvě, protože jeden nikdy neví a protančit mezi kočičími ocásky a tlapkami neustále měnícími své pozice je někdy výkon hodný baletního mistra či vodního tanečníka.
  1. 2020
   Modroušové si spolu s námi užívají adventní čas a pomalu se chystají na příchod Vánoc. U všeho nám modré komando rádo asistuje a po dobře odvedené práci popadá, kde se dá. Zjistili jsme, respektive nám bylo naznačeno, že máme neodpustitelně málo misek nebo nemají tu správnou velikost, protože ty vhodné jsou prakticky neustále obsazené modrou kartouzskou instantní směsí. Prckové se také zdokonalují v jemné kotěcí tlapkové motorice, takže z oblíbeného kartonového škrabadla rychlostí světla během prvních pár minut zmizely chřestící míčky neznámo kam. Po doplnění dalších míčků na celkový počet devíti kousků však ani toto množství dlouho neobstálo před šmátravými kotěcími tlapkami a míčky opět vysublimovaly. Je možné, že se nám doma nárazově objevuje virtuální černá díra a pohlcuje výhradně malé předměty kulatého tvaru. Podobný osud jako míčky totiž potkal i malé plastové ozdoby, které zdobily malou pokojovou jedličku. Je nám jasné, že časem budou popřeny základy fyziky a černá díra nám vše, co pohltila v nejméně očekávané chvíli opět vrátí zpět. Je také možné, že naše kartouzské veverky na jaře zrevidují své tajné skrýše a při jarním úklidu vrátí vše nechtěné a neužitečné zpět do rodinného oběhu.
   Mrňousové krásně přibírají a začínají atakovat váhu dvou kilogramů. Ovšem stále se chodí docucávat do mléčného baru s nabídkou kvalitních domácích mléčných koktejlů. Pirča i Eros na prcky nepřetržitě dohlížejí, kontrolují jejich chování k ostatním členům kočičí rodiny a Pirča neustále stimuluje malé kočičáky k novým výkonům, které jsou podle ní nezbytné pro život v bytové divočině. Někdy máme pocit, že mrňata nemáme čtyři, ale šest, protože jak Pirča, tak také Eros s nimi vyvádějí vyloženě psí tedy kočičí kusy.
   Arduin
  1. 2020
   Malí kočičáci se na vlastní přání zapojují také do různých domácích aktivit. Kromě asistování při stlaní postelí se aktivně účastní také vysávání nebo různých kutilských prací. Dnes k těmto jejich aktivitám přibylo také vaření a pečení. Anubisek osobně několikrát přezkoušel objem misky na těsto a Amonka zase otestovala kvalitu plechu na pečení včetně jeho rozměrů, takže již víme, že na jeden plech se s velkou rezervou vejde jedno malé rozvalené kotě. Nemusíme chodit daleko, abychom věděli, odkud vítr fouká a kde se to v těch mrňousech bere. V domácím foto archivu máme fotku Erose, jak na nás spokojeně zírá z otevřené (samozřejmě vychladlé) trouby do které se prostě musel vlézt podívat nebo jak je maskovaný pod horou peřin a přijde mu vtipné, že děláme, že ho hledáme a nemůžeme najít. Takže se obdobným kotěcím povedeným nápadům vůbec nemůžeme divit a čekají nás ještě zajímavé časy.
   Arduin Arduin Arduin Arduin

   Arduin Arduin Arduin
  1. 2020
   V pátek vyrazili modří agenti do světa navštívit našeho pana veterináře, aby jim píchnul první očkovací pigáro. Přepravka se pod tíhou modrých hrdinů sice trochu boulila, ale vydržela bez úhony a aniž by v ní vznikly nějaké další otvory, které výrobce původně rozhodně neplánoval. Mrňata byla celou cestu vzorná, Adorátka, Angua a Amonetka se kochaly jízdou a Anubisek se zpočátku snažil komentovat jízdu a svými mňoukavými dotazy v duchu „Už tam budem?“ velmi přispíval k duševní pohodě řidiče. Po chvíli ho to přestalo bavit a šel se kočkovat se zbytkem svého dočasného kotěcího kupé. Tak nějak jsme doufali, že modří agenti se u pana veterináře neprojeví jako nějací poseroutkové, ale prckové i tak překvapili (v tom dobrém smyslu slova), protože byli uvolnění, pohodoví a zvědaví jako modří opičáci. Pan veterinář je všechny důkladně prohlédl a pak každému udělal bleskovu pidi dírku do kožichu, aniž by si toho mrňata v podstatě všimla. Doma se modré komando vyvalilo z přepravky, prolítlo všemi místnostmi jako uragán, rychle převyprávělo zbytku osazenstva své čerstvě nabyté zážitky a po hodince divočení si na půl hodinky dáchlo, aby následně pokračovalo v kotěcím divočení dál.
  1. 2020
   Modráskům jsou právě dva měsíce. Vůbec nám nepřijde, že to tak strašně rychle letí. Je to chvilka, kdy se nám ti malí modří červíčci vešli do dlaně a teď lítají jako mrukající pošuci, spí s námi v posteli, u všeho nám sekundují a vše komentují. Rozpoznáme už spolehlivě jejich xichtíky i tělíčka a s úžasem sledujeme, jak se vyvíjejí jejich povahy a jak jsou si v něčem podobní a v něčem se naopak od sebe odlišují. Vidíme, jak se v jejich gestech a výrazech odráží Eros i Piruetka a jak se je prckové snaží napodovat. Po náročném boji s do kartouzského modra vyspinkanými mrňaty se nám podařilo udělat několik fotek, které jsme přidali do kotěcí fotogalerie.
   Arduin
  1. 2020
   V pátek dorazily z Plemenné knihy rodokmeny pro naše mrňavé modrouše. Takže od této chvíle se mohou členové alchymistického komanda na požádání legitimovat pěkným nenápadným průkazem velikosti A4 (v úsporném přeloženém režimu A5), který bleskově vytáhnou ze svého modrého kožíšku. Už se chystají, jak své nově nabyté průkazy vytáhnou na Pirču, až se půjdou došťuchovat do mléčného baru s tím, že by si už konečně dali taky něco ostřejšího.
  1. 2020
   Mrňata rostou před očima a divíme se, že si při všem tom lítání a blbnutí najdou čas i na takové nepodstatné věci jakou jsou důkladný spánek a pravidelné plnění kotěcích puťárků. Na doporučení modrého komanda jsme ohrádku již uložili k zimnímu spánku, ale na ty čtyři dny, kdy ji skutečně plně modří prďolové využívali byla super. Poté byla degradována na šplhadlo a probíhadlo a po dalších pár dnech na překážející a rozletu bránící krám.
   Kočičáci již postupně odhalili všechny tajné komnaty a v každé objevili a objevují další a další zajímavé věci, které stojí za bližší prostudování a prozkoumání. Kromě Arčulky, který má momentálně opět vážné problémy se srdíčkem a snažíme se mu dopřát co nejvíce klidu, s prťaty blbne veškeré kočičí osazenstvo. Ovšem Pirča s Eroušem jsou nepřekonatelní a zejména Eros vypadá, že má předčasné Vánoce, protože ty čtyři motorové modré hračky mu musel seslat ten nejhodnější kočičí Ježucha. Z čehož vyplývá, že veškerá výchova zůstává na Pirče a její trpělivosti a pečlivosti. Mrňata už drahnou dobu používají kočičí záchůdky a to bez jakýchkoliv nehod a po vzoru Pirči v nich důkladně přesouvají duny steliva z jednoho místa na druhé, protože pořádek a čistota musí být. Prckové jsou již také zdatní šplhalové a skákači, takže momentálně se nám doma převaluje z jedné místnosti do druhé tsunami v podobě modrého mixu veverky a zajíce s okusovou aktivitou piraní. První modrý pučmeloun již překročil váhu 1 kg a další jsou za ním v poměrně těsném závěsu. A rozhodně nemůžeme říci, že by s nimi šili všichni červouni, protože první odčervení má modrá parta již za sebou.
   Modroušové také zdárně pokračují v domácí hudební výuce. Kromě rodinného favorita - Železné panny si již vyslechli i elektrikářskou klasiku. Poté přišel prubířský kámen, který ovšem Amonet ohodnotila velkou zívačkou, takže komorní orlí skladba od Arch Enemy prošla u našich mrňat s naprostým klidem.
  1. 2020
   Modré komando i s madam P., neboli Arduini v akci, je již zvěčněné na pohyblivých obrázcích a vystavené na našem modrém alchymistickém čenlu alias kanálu.
  1. 2020
   S tím jak koťátka rostou, průběžně rozšiřujeme jejich fotogalerii. Aktuálně jsme přidali fotky koťátek ve věku 5 týdnů.
   Jako bonus je na poslední fotografii zachycen vzácný okamžik blízkého setkání třetího druhu.
  1. 2020
   Naše fantastická čtyřka začala dostávat první lekce ze zlatého fondu kinematografie. Vzhledem k tomu, že se od nich Pirča s Bandiťákem nehnou ani na krok, tak jen doufáme, že Eros nezačne s hláškami typu ... Arduini, jsem váš otec ... a Pirča k tomu nezacvrliká ... Pomozte nám velké mluvící hlavy, jste naše jediná naděje ...
   Nic neponecháváme náhodě a tak ruku v ruce, tedy spíše tlapku v tlapce, s filmy jde také vybrušování hudebního vkusu malých modrásků. Máme nakročeno správným směrem, protože již byl malým hudebním znalcům nabídnut výběr z alba Final Frontier od Železné panny. Mrňata sice vzhledem k dispozicím nikdy nebudou chlupáči s vlajícím hárem, ale hard and heavy srdíčko rozhodně mají a vztyčené ocásky jim rozhodně nechybí.
  1. 2020
   Malí modrásci již několik dní používají malé škrabadlo, na kterém si zkouší sílu tlapek, zatínají do něj své jehličkové drápky a šplhají po něm. Jejich hrátkám neuniknou ani malé míčky nebo chrastící myšky. Divoké hrátky a vzájemné škádlení téměř vždy končí unaveným popadáním celého kotěcího gangu do jejich pelíšků.
   Piruetka na koťátka stále bedlivě dohlíží a už i my jsme se naučili rozeznávat drobné rozdíly v mňoukání, kterým ke koťátkům promlouvá a pochopit jeho význam. Bandiťák se projevuje jako citlivý kocouří taťulda. Střídavě na kotěcí pytel blech dohlíží a je vůči koťátkům opatrný, něžný a velice trpělivý.
   Občas si oba znavení rodiče najmou velké mluvící hlavy jako chůvy. Zvláště Pirča je za dohledovou činnost chův vděčná a sama potom poblíž spokojeně vytuhne, aby nabrala sílu na další dohled nad neposedným komandem. Kotěcí gang teď momentálně více než mluvící hlavy zajímá opačný konec zdatných ošetřovatelů, tedy ty dlouhé fajfky s pěti špalíčky na konci. Skvěle se po nich leze, dají se prolézat i podlézat a často slouží jako nanejvýš vhodný materiál pro testování pidi drápků a malých „fampýřích“ tesáků.
   Zpočátku jsem byli na vážkách, zda máme doma echtovní „fampýry“ nebo nám Pirča přihrála jen hordu Orků. Většinou totiž v malých otevřených tlamičkách vidíme pouze spodní duo špičákos. Ovšem jakmile se bříška našich prstů u nohou stala testovacím materiálem při kousacím testu pidi tesáků, tak již nebylo pochyb o tom, že Orci to tedy v žádném případě nejsou.
  1. 2020
   Modrým mrňatům je právě jeden měsíc a k tomuto významnému výročí dostala malé skládací kotěcí hřiště a novou velkou ohrádku. Ohrádka slavila u kotěcího osazenstva úspěch, ovšem záhy u ní byla identifkována zásadní nevýhoda - je uzavíratelná. Což už i malá kartouzátka nesou s velkou nelibostí, protože to brání jejich nekontrolovatelnému rozletu do světa.
  1. 2020
   Dnes v ranních hodinách byla jednomu z arduinských agentů zmařena diverzní akce, na které tato skupina již delší dobu pracovala. V několika posledních dnech jsme zaznamenali zvýšený pohyb malých modrých agentů u hranic jejich „základny“ a testování odolnosti neustále se zvyšující zábrany, dělící malý kotěcí rybníček od velkého světa. Modrá skupinka zjevně vypracovala sofistikovaný plán útěku a právě v dnešních ranních hodinách se jednomu z agentů podařilo tento plán naplnit. Naštěstí byla přítomna jedna z velkých hlav, která měla sice ve spánkovém opojení sníženou obezřetnost, nicméně zachytila prchajícího agenta právě ve chvíli, kdy v utajení překonal zábranu a svezl se do měkké chlupaté deky pod ní. Agent byl samozřejmě ihned deportován zpět na „základnu“ k ostatním členům gangu.
   V dopoledních hodinách jsme zjistili, že na plánu útěku nepracovala skupinka modrých agentů sama, ale mozkem celé akce byla sama šéfka celého tajného uskupení madam „P“. Byla to právě ona, která jim nenápadně ukazovala cestu ven a svým jemným, leč jasně zabarveným hláskem je zvenku vyzývala k uskutečnění této dlouho plánované únikové akce.
   Naštěstí ani madam P. netuší, že vše je průběžně sledováno šmíráckým Zlatým okem malé všetečné kamery neustále monitorující veškeré aktivity její i celého modrého kotěcího gangu.
  1. 2020
   Alchymistickému kotěcímu gangu byl přidělen krycí název Arduini. Členy této navýsost tajné kotěcí organizace jsou agentky s neomezeným povolením Adora Belle, Amonet, Angua a v neposlední řadě modrý štramácký agent s jiskrným okem Anubis ... Anubis The Legacy.
   Arduin
  1. 2020
   Malé modřinky už na svět koukají v plném počtu a asi nejvíce je fascinují velké mluvící hlavy, které na ně co chvíli civí a něco jim vykládají. Prckové jsou poměrně akční a několika, zatím stále ještě ne úplně jistými kroky již přejdou celou svou soukromou ubikaci, která má na délku téměř metr, takže to zcela jistě vyžaduje ten správný kotěcí objevitelský zápal. Piruetka na mrňousky stále vrká a domlouvá se s nimi svým jemným kartouzským hláskem. Modré hemžení a vzájmené kotěcí škádlení jí však úplně na klidu nepřidává. Oproti plazícím se slepým žížalkám, kterými ještě donedávka prckové byli, to je již velký rozdíl a to ještě chuděra Pirča netuší, že tohle je teprve začátek. Pirča si však umí udělat mezi koťátky pořádek a v případě potřeby malého neposedu jemně přidrží tlapkou, než je s očistou takového malého průzkumníka spokojena. Ve volných chvílích na nás Pirča loudí hračky, protože i přes mateřské povinnosti je to naše modrá hračička a potřebuje se taky trochu vyblbnout než se zase vrátí ke kotěcímu gangu, aby na něj řádně dohlédla.
   Aktuální váhy modrých válečků jsou: 378 gramů, 369 gramů, 413 gramů a 369 gramů.
  1. 2020
   Dnes ráno se modrý klučina poprvé podíval na svět svýma kotěcíma modrýma kukadlama. Večer se k němu připojila i jedna z holčiček. Další dvě kočičandy si zatím dávají na čas, prý není kam spěchat a na mamčin nonstop otevřený mléčný bar zas tak moc vidět nepotřebují.
  1. 2020
   Koťátkům je již jeden týden a všechna rostou jako z kartouzského výživného mléka. Aktuální váhy jsou 220 gramů, 204 gramů, 244 gramů a 211 gramů.
   Modrásci jsou neustále napucnutí k prasknutí a v téměř nepřetržitém kotěcím spánku nabírají sílu a energii na budoucí kotěcí divočení.
  1. 2020
   Dnes se naše Piruetka stala šťastnou kočičí maminou a Eros hrdým kočičím taťuldou čtveřice modrých kartouzských kuliček.
   Pokud nás naše oči nešálily, máme modré nadělení v podobě tří kočičand a jednoho kočičáka. Porodní váha koťátek byla 97 gramů, 90 gramů, 112 gramů a 97 gramů.
   Piruetka je naprosto skvělá, statečná, obětavá a neúnavně pečlivě pečující mamina. No a my se na ty malé modré kartouzské uzlíčky nemůžeme vynadívat.
  1. 2020
   Prázdninový čas jsme se rozhodli využít k plánované návštěvě našeho pana veterináře, abychom nechali Pirče důkladně proklepnout a zkontrolovat její kartouzské srdíčko. Trochu jsme se obávali, aby se návštěva nezvrtla v malou kovbojku, protože Pirča, vzhledem ke svému velkému pozorovacímu talentu a upřednostňování všelijakých jiných zábavných aktivit, opravdu neholduje nějakému dlouhodobému setrvávání v pozicích, pro které se sama nerozhodla a ve kterých by se mohla pro nedostatek podnětů snad dokonce i nudit. Musíme však říci, že kdyby se rozdávaly u veterináře obrázky za příkladné chování, tak máme doma malou galerii. Pirča byla naprosto vzorná a moc šikovná. Během vyšetření se porozhlížela po vybavení ordinace, občas koukla co se děje venku za oknem a také jestli jde panu veterináři práce hezky od ruky.
   Stejně jako u Bandiťáka a Tamči, tak také u Pirči vyšlo vyšetření srdíčka na výbornou a Pirča dostala osvědčení s výsledkem HCM negativní.
  1. 2020
   Po kulatém jubileu naší Elinky, které oslavila v koronavirovém období letošního dubna, oslavil dnes krásné třinácté narozeniny také náš Árčulka. Moc mu přejeme, aby jeho srdeční pumpička šlapala v pořádku i nadále a aby měl po nedávno prodělaném onemocnění (při kterém jsme ho s naším veterinářem doslova ukradli Kočičímu Smrťovi z lopaty) před sebou ještě klidný a spokojený kocouří život.
   Archibald Archibald
  1. 2020
   Pro zájemce o malé modré neposedy jsme do nově vytvořené části Koťata přidali přehled informací, které snad pomohou nalézt odpovědi na některé dotazy, doprovázející koupi koťátka z naší chovatelské stanice.
  1. 2020
   Současná situace výstavám koček, a nejenom jim, sice vůbec nepřeje, přesto nebo právě proto jsme se rozhodli věnovat další článek do Alchymistova mudrosloví prostředí kočičích výstav.
   Pod článkem „Kočky ve světle reflektorů aneb Kočičandy, kočičáci, kočičáčata ... ring volný“ najdete náš pohled na tento pro někoho nepochopitelný, pro jiného nezbytný a pro dalšího třeba návykový „svět“.
  1. 2020
   Eros

   Veselé Velikonoce a pevné zdraví všem přejí Alchymisté.

   Eros

  1. 2020
   Další únorovou sobotu jsme se rozhodli strávit na výstavě koček ve Vídni. Jednalo se o jednodenní dvoucertifikátovou výstavu, které jsme se účastnili již v loňském roce v rakouském Eisenstadtu. Do Vídně jsme se vypravili již v pátek, abychom ranní přejímku a veškeré přípravy zvládli v klidu a beze spěchu.
   Na přejímce, která zahrnovala pouze kontrolu očkování v očkovacím průkazu a naskenování mikročipu kočky jsme nechtěně vytvořili pořádný špunt. Pirouette and Venus - Vídeň 2020Pořadatelé si popletli jména vystavovatelů z Čech, která začínala na písmeno „M“ a končila na „ová“. Neustále se nám tak snažili vnutit lístek s cizím jménem a nechápali, proč si ho nechceme vzít. Po dlouhém zkoumání, opakovaném vysvětlování z naší strany, že ta jména jsou opravdu jiná, nám nakonec dali výstavní katalog (tedy spíše několik secvaknutých listů se jmény koček a jejich velice skromnou identifikací) a řekli nám číslo naší klece. K našemu překvapení však na místě, kde jsme měli mít místo pro klec, již byla uvelebena klec s kočkami od paní, se kterou nás pořádatelé zaměnili. Vzhledem k tomu, že jsme měli klec vedle našeho kartouzského anděla strážného z Maďarska, jsme na našem místě neoblomně trvali. To, že na našem místě byla rozložená klasická kovová klec, ačkoliv jsme hlásili Sturdi a měli ji od předsedy organizace schválenou a povolenou jsme už raději vůbec neřešili. Protože jsme původně naivně doufali v prázdný stůl pro Sturdi klec, tak jsme si s sebou ani nevzali silnou pěnovou podložku, která vytvoří měkký podklad mezi složenou kovovou klecí a dnem Sturdi. Vše jsme vyřešili tak, že jsme celou rozloženou Sturdi klec vložili dovnitř do kovové dvojklece (pokud to pořadatelé výstavy umožňují, tak vždy zajišťujeme i pro jednu kočičandu dvojklec a to z důvodu většího prostoru a komfortu). Nakonec jsme se tedy notně vyčerpaní usalašili na našem místě a tak nějak doufali, že veškeré strasti jsou již za námi.
   Posuzování v rámci výstavy probíhalo na dvou místech a my měli dle informací od pořadatelů jít nejdřív na posouzení k posuzovatelům označeným žlutými listy a následně k posuzovatelům s modrými listy. Bohužel posuzování se protahovalo a když jsme ani po poledni ještě posouzeni nebyli, začali jsme se obávat toho, že nám vyjde posouzení u obou posuzovatelů takřka současně. Při pobíhání z jedné místnosti do druhé jsme si několikrát vzpomněli na album skupiny Visací zámek „Anarchie a total chaos“. Nakonec jsme posouzení začali u pana posuzovatele Michaela Edströma v části s modrými listy. Pirča se klasicky zajímala o vše kolem, dokonce fušovala panu porotci do práce a nahlížela mu do papírů. Před rozstřelem do Best in Show jsme narychlo běželi k panu posuzovali ve žluté části s omluvou, že ještě čekáme na rozstřel do BIS a budeme mít chvíli zpoždění. Při tomto rozstřelu do BIS nakonec postoupilo koťátko lilově zbarvené britské kočky. Druhé posouzení u pana posuzovatele Ad de Bruijna následovalo tedy hned v zápětí, jen jsme se museli přemístit do jiné místnosti v budově. My i Pirča jsme toho už měli doslova plné kecky i brejle a Pirča se na další posouzení rozhodně nijak nadšeně netvářila. Pirouette Vídeň 2020Nakonec vlastní posouzení skvěle zvládla a při rozstřelu sáhla do tajných kartouzských zásob trpělivosti a energie a byla naprosto uvolněná. Tentokrát jsme z rozstřelu s lilovou britskou kočičandou postoupili do BIS my.
   Ke konci výstavy se tedy konaly dvě BIS. Nejdříve nominovaní od posuzovatelů z modré části a potom ze žluté, ve které svou nominaci získala i Pirča. Byli jsme docela nervózní z všeobecného hluku, hlasitého reproduktoru a hecování publika k potlesku ze strany pořadatele, ale Pirča zůstala svá a byla prostě skvělá. Nenechala se vykolejit a donkichotský boj s barmským klukem (mimochodem loňským světovým vítězem) ze známé maďarské chovatelské stanice ustála se ctí. Barmy nakonec ovládly obě BIS v malých i větších koťatech. Pro nás bylo nejdůležitější, že Pirča vše zvládla v pohodě a bez stresu. Výstava byla dlouhá a úmorná, ale my jsme byli ve skvělé společnosti naší milé Susan a mohli jsme tak spolu probrat plno věcí týkajících se kartouzských koček a mnoho dalšího.
 1. a 16. 2. 2020
  Po roce jsme se vrátili na „místo činu“ a oba víkendové dny strávili na výstavě koček v Berouně. Výstava se konala tradičně v KD Plzeňka s perfektním zázemím a prostorným místem pro nás i Pirču, takže jsme byli všichni naprosto spokojeni. Měli jsme velkou radost ze setkání s našimi přáteli a celá výstava se pro nás nesla v pohodovém a přátelském duchu.
  Pirča byla v sobotu na posouzení u pana Reijerse, kterému se velice líbila a nešetřil superlativy na její adresu. Pirča byla nominována do BIS, kde se tentokrát sešla velká konkurence nádherných a kvalitních kočičáků. Ve společnosti dvou britských kočiček, kurilského bobtaila a ocicata se Pirča rozhodně neztratila a i když nezůstala bez hlasů, nestačilo to na celkové vítězství v BIS.
  V neděli byla Pirča u posuzovatele pana Isakova, kterému k naší velké radosti doslova učarovala. Pirča byla po oba dva dny úžasná, nebála se, zajímala se o dění ve svém okolí a s posuzovateli krásně spolupracovala. I v neděli získala Pirča nominaci do BIS. Ve vlastní BIS se v podstatě jako přes kopírák zopakovala situace z předchozího dne. Pirča byla ve společnosti dalších čtyř kočičích juniorů a protože tam byla i koťátka našich přátel, drželi jsme palce i jim. Vítězný britský kocourek byl moc krásný a Lence s Vaškem jsme k sobotnímu i nedělnímu vítězství v BIS upřímně gratulovali. My se těšíme a pevně věříme v to, že někdy příště se na stupních vítězů ukážou i kartouzky a kurilci.
  1. 2020
   Se začátkem nového roku se modroušové rozhodli přispět se svojí troškou do mlýna, tedy spíše do Alchymistova mudrosloví. Oproti nevratné ňamkové kauci se uvolili nám zapůjčit své průkazy původu a inspirovali nás k sepsání článku o našem pohledu na chov koček s průkazem původu „Pane Kočičáku, předložte svůj průkaz původu aneb jak se na to dívají Alchymisti“.
  1. 2020
   Konečně nastal den měření kartouzských srdečních pumpiček a Tamča s Eroušem vyrazili ke svému dvornímu veterinárnímu lékaři na screening HCM. Oba dva trpělivě přečkali vyšetření, i když Tamča byla tentokrát větší rebelka než Bandito a raději by zkoumala vybavení ordinace než si v klidu nechala prozkoumat pumpující srdíčko. Výsledek vyšetření vyšel na výbornou a oba kočičáci dostali lékařskou zprávu a potvrzení s výsledkem HCM negativní.

Deník alchymisty 2019 ...